Single Upright Rectangular Desk: 600mm Deep 1200 X 600 Grey Oak/White
Product Code:
SU1260RECGOWH
Pack Of
1
The Single Upright Rectangular Desk, with its sleek and stylish design, this Modern cantilever leg rectangular office desk is available in white, black and silver legs to suit any decor. The desk comes with cable ports supplied as a standard, making it easy to keep your workspace tidy and organised. The adjustable feet ensure that the desk is level on uneven floors, while the included modesty panels provide privacy and a professional look. Whether you're working from home or in the office, our Single Upright Rectangular Desk is the ideal choice for a comfortable and productive workspace.
- General
- The Single Upright Rectangular Desk, with its sleek and stylish design, this Modern cantilever leg rectangular office desk is available in white, black and silver legs to suit any decor. The desk comes with cable ports supplied as a standard, making it easy to keep your workspace tidy and organised. The adjustable feet ensure that the desk is level on uneven floors, while the included modesty panels provide privacy and a professional look. Whether you're working from home or in the office, our Single Upright Rectangular Desk is the ideal choice for a comfortable and productive workspace.
| Colour | Grey Oak |
| Size | 1200mm |
| Material | MFC/Steel |
| Weight | 23.8kg |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Style | Rectangular Desks |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | Single Upright Cantilever |
| Made To Order | No |
| Cable Port | Yes |
| Top Colour | Grey Oak |
| Desk Depth | 600mm |
| Adjustable feet for levelling on uneven floors |
| Available in a variety of wood and frame finishes |
| Modesty panels included |
| Robust steel cantilever style frame |
×